CureZone   Log On   Join
Why is everyone saying the food grade is expensive?
 
blashy Views: 1,580
Published: 15 years ago
 

Why is everyone saying the food grade is expensive?


Just buy this one:

http://www.naturemporium.com/english/proddetail.asp?prod=emsol250

I know SCD have come out with human consuption product but the basic one from what I've ready is just fine and MUCH less expensive.

I think they are simply jumping on the wagon on how to make extra money, can't blame them in this capitalistic world.

I'm getting a 1 litre bottle tomorrow, one of their vendors is actually in my city! Total cost for 1 litre will be 25$ USD, excellent price.

2 teaspoons a day for me and my wife that is 20ml, that's 50 days for 25$, no probiotic comes close to that.

Only thing is I would REALLY like to know how much probiotics per teaspoon serving.
 

 
Printer-friendly version of this page Email this message to a friend
Alert Moderators
Report Spam or bad message  Alert Moderators on This GOOD Message

This Forum message belongs to a larger discussion thread. See the complete thread below. You can reply to this message!


 

Donate to CureZone


CureZone Newsletter is distributed in partnership with https://www.netatlantic.com


Contact Us - Advertise - Stats

Copyright 1999 - 2021  www.curezone.org

0.266 sec, (1)